NYCHSAA
Soph Sectional Champs - 1/8/10 - Fordham U.
The 10th graders capture the Soph Sectional title for the 2nd straight year!
Place Name Time/Mark Sophomore Boys 55 Meter Dash Prelims 14 Garrett Leahy 7.80 Sophomore Boys 300 Meter Dash Finals 2 Dennis Kennelly 39.90* 24 John Lee 45.90 27 Michael D'Amico 46.40 34 Jeff Harris 48.20 36 John Alleva 49.00 41 Christopher Proscia 52.10 Sophomore Boys 400 Meter Dash Finals 6 Patrick Gray 57.50 17 Chris Elmlinger 1:06.30 24 Ild Bilali 1:12.20 25 Cameron Garnes 1:13.20 Sophomore Boys 800 Meter Run Finals 1 Spencer Heitmann 2:10.50* 11 Dylan Nolan 2:24.90 16 John Debard 2:29.30 17 Jamie Guzman 2:31.60 19 Ryan Pihota 2:33.10 20 Charlie Welsh 2:34.20 24 Alex Parisi 2:45.40 Sophomore Boys 1600 Meter Run Finals 3 Greg McNamara 4:56.80* 11 John Mccusker 5:32.40 13 Christopher Proscia 5:36.50 Sophomore Boys 3200 Meter Run Finals 6 Patrick Dillon 10:29.80 PR 8 Chris Recine 11:02.40 PR 9 Sean Donahue 11:03.80 PR Sophomore Boys 55 Meter Hurdles Finals 1 Eric Kim 8.80*PR 4 Challenor Robertson 9.40 10 John Lee 10.40 Sophomore Boys Triple Jump Finals 8 Nick Lambros 33-2 9 Brian O'Rourke 33-0.75 10 George Dennis 32-0 Sophomore Boys High Jump Finals 2 Andrew Velasquez 5-6* 4 Danny Lee 5-4 John Bauer nh Sophomore Boys Pole Vault Finals 2 Jonathan Lazar 10-0 * 2 John Bauer 10-0 * 4 Cameron Granda 9-6 5 Adam Loughlin 8-6 Sophomore Boys Shot Put Finals 5 Matthew Ortega 36-8.5 8 Paris Mathis 34-8 10 Marc DeCicco 33-6 12 Joe Szoldatits 32-11.5 16 Chris Berenson 30-2.5 19 Matthew Stagg 28-8.5 Sophomore Boys Team Scores 1 Fordham Prep 52.5 2 MONSIGNOR FARRELL 43.5 3 Xavier 38 4 Iona Preparatory School 17 5 ST. PETER'S 14 6 Regis High School 14 7 MOUNT ST. MICHAEL 12.5 8 ST. JOSEPH BY THE SEA 11 9 CARDINAL HAYES 10 10 ALL HALLOWS 10 11 Archbishop Stepinac 3 |
Soph 4x200 Meter Relay | ||
Andrew Velasquez | 24.4* | ||
Dennis Kennelly | 25.2* | ||
Challenor Robertson | 26.2* | ||
Giovanni Graziosa | 25.0* | ||
1st Place | 1:40.70 | ||
B)Cibelli | |||
Lazar | |||
D. Lee | |||
Lambros | |||
1:49.50 | |||
C) Consolacion | |||
Leahy | |||
D' Amico | |||
Alleva | |||
1:59.70 | |||
D) Fallone | :31.8 | ||
Garnes | |||
Dennis | |||
Granda | |||
Soph 4x400 Meter Relay | |||
A)Patrick Gray | 59.2* | ||
Giovanni Graziosa | 58.8* | ||
Eric Kim | 58.3*PR | ||
Spencer Heitmann | 56.4* | ||
1st Place | 3:52.80 | ||
B) Cibelli | |||
Nolan | |||
Debard | |||
McCombe | |||
4:15.80 | |||
C) Welsh | |||
Guzman | |||
Pihota | |||
Parisi | |||
4:41.00 | |||
Soph 4x800 Meter Relay | |||
A) Pat Dillon | 2:16.3*PR | ||
Cruz | 2:17.1*PR | ||
Golden | 2:19.2*PR | ||
Keefer | 2:15.2*PR | ||
3rd Place | |||
B) Donohue | |||
Recine | |||
Ragone | |||
McNamara | |||
7th place | 9:36.5 | ||
Bronx Championship- Friday January
8, 2010 - Lombardi Center
Rams dominate Bronx Champs/Hayes Invite! Take both Vars and Frosh titles!
Place Name Time/Mark Varsity Boys 55 Meter Dash Prelims 3 Dominic Rivera FORDHAM PREP 6.90 6 Bruce Grant FORDHAM PREP 7.10 6 Javier Barragan FORDHAM PREP 7.10 12 Michael Negrin FORDHAM PREP 7.20 20 Gavin Reidy FORDHAM PREP 7.50 20 Kenneth Velazquez FORDHAM PREP 7.50 23 Matthew Rubenstein FORDHAM PREP 7.60 23 Daniel Fiore FORDHAM PREP 7.60 23 Eric Lynch FORDHAM PREP 7.60 26 Akram Hossain FORDHAM PREP 7.70 26 Liam McGinn FORDHAM PREP 7.70 28 Joseph Eduardo FORDHAM PREP 7.80 32 Joseph Saverino FORDHAM PREP 8.20 Varsity Boys 55 Meter Dash Semis 1 Bruce Grant FORDHAM PREP 6.70 3 Dominic Rivera FORDHAM PREP 6.80 8 Javier Barragan FORDHAM PREP 7.00 Varsity Boys 55 Meter Dash Finals 2 Bruce Grant FORDHAM PREP 6.50 4 Dominic Rivera FORDHAM PREP 6.90 Varsity Boys 300 Meter Dash 3 Mike Gray FORDHAM PREP 38.50* 8 Brian Carey FORDHAM PREP 40.20 32 Brandon Jenkins FORDHAM PREP 45.40 40 Michael Grasso FORDHAM PREP 47.20 Varsity Boys 600 Meter Run 1 Doug O'Connell FORDHAM PREP 1:27.60*PR 10 Gianni Matera FORDHAM PREP 1:35.20 20 Alejandro Jimenez FORDHAM PREP 1:41.10 36 Daniel O'connor FORDHAM PREP 1:52.00 Varsity Boys 1000 Meter Run 1 Antonio Rosa FORDHAM PREP 2:47.00 * 2 Tom McShane FORDHAM PREP 2:49.00 * 6 James Brownie FORDHAM PREP 2:53.20 PR Varsity Boys 1600 Meter Run 1 Thomas Jennings FORDHAM PREP 4:52.40* 3 James Gallo FORDHAM PREP 4:55.70* 5 Matthew Pisciotta FORDHAM PREP 5:01.70*PR 7 Eric Engelbrecht FORDHAM PREP 5:06.10 10 Cruz Orozco FORDHAM PREP 5:25.40 Varsity Boys 3200 Meter Run 1 Thomas Jennings FORDHAM PREP 10:23.50* 3 James Gallo FORDHAM PREP 10:25.10* 8 Eric Engelbrecht FORDHAM PREP 10:48.40 15 Cruz Orozco FORDHAM PREP 11:25.20 Varsity Boys 55 Meter Hurdles 1 Bruce Grant FORDHAM PREP 7.80 6 Craig Edwards FORDHAM PREP 8.50 6 Brian Carey FORDHAM PREP 8.50 9 Dominic Rivera FORDHAM PREP 8.60 Varsity Boys Triple Jump 2 Dan Turner FORDHAM PREP 38-11.5 8 Isreal Adeyanju FORDHAM PREP 34-8.5 Varsity Boys High Jump 1 Trevon Tann FORDHAM PREP 5-10 9 Ryan Gilligan FORDHAM PREP 5-2 Varsity Boys Shot Put 1 Joseph Paulus FORDHAM PREP 48-7* 3 Michael Seminario FORDHAM PREP 45-1.5* 6 Kyle Willemite FORDHAM PREP 42-6.5 8 Christopher Sullivan FORDHAM PREP 41-1 11 Paul Perez FORDHAM PREP 39-0.5 14 Isreal Adeyanju FORDHAM PREP 38-3 19 John Grenawalt FORDHAM PREP 36-6 20 Michael Burke FORDHAM PREP 34-10.5 24 James Bauer FORDHAM PREP 31-0.5 Varsity Boys Team Scores 1 FORDHAM PREP 105.83333 2 Archbishop Molloy 38 3 CARDINAL HAYES 37 4 MOUNT ST. MICHAEL 20 5 Collegiate 15 6 ALL HALLOWS 14.5 7 Regis High School 12 8 Townsend Harris 9 9 CARDINAL SPELLMAN 8 10 Archbishop Stepinac 3.5 11 ST. JOSEPH BY THE SEA 3
|
Varsity 4x400 Meter Relay | ||
A)Gianni Matera | 57.0* | ||
Dan Turner | 54.5* | ||
Antonio Rosa | 56.8* | ||
Doug O'Connell | 54.1 | ||
1st Place | 3:42.5 | ||
B)Edwards | 61.4 | ||
Jost | 59.1 | ||
C. Bauer | 60.0 | ||
Jimenez | 63.4 | ||
4:04.00 | |||
C)Gilligan | 62.1 | ||
Huaynate | 61.7 | ||
Brownie | 62.8 | ||
Smith | 66.9 | ||
4:13.00 | |||
D) Grasso | 69.1 | ||
Cavanaugh | 64.7 | ||
Rubenstein | 64.9 | ||
Papadatos | |||
4:20.30 | |||
E) Silva | 63.8 | ||
O'Connor | 68.0 | ||
Jenkins | 64.6 | ||
Special Sprint Medley | 4-2-2-8 | ||
A)Lynch | 60.3 | ||
Jimenez | 26.7 | ||
Negrin | 25.7 | ||
Huaynate | 2:27.9 | ||
4:19.6 | |||
B)Rubinstein | 63.0 | ||
Barragan | 24.6 PR | ||
K. Velasquez | 28.6 | ||
Petriccione | 2:27.2 | ||
4:24.1 | |||
C) C. Bauer | 60.4 | ||
Smith | 27.9 | ||
Silva | 28.9 | ||
Cavanaugh | 2:23.5 PR | ||
4:13.00 | |||
D) Reidy | 62.0 | ||
Eduardo | 28.8 | ||
Slattery | 29.7 | ||
Connor | 2:28.9 | ||
4:20.30 | |||
E)Hossain | 65.3 | ||
McGinn | 27.9 | ||
Papadatos | 29.4 | ||
Camas | 2:29.9 | ||
4:32.5 | |||
Freshman
The following are not eligible to run due to missed | ||||||
practices and meets over the break. You should be at | ||||||
meet to cheer on your teammates: |
Freshman Team Scores 1 FORDHAM PREP 75 2 Archbishop Molloy 59 3 MOUNT ST. MICHAEL 27 4 Xavier 21.5 5 Townsend Harris 20 6 Collegiate 18 7 CARDINAL HAYES 15 8 ST. JOSEPH BY THE SEA 12 9 ST. RAYMOND'S 7.5 10 Regis High School 6 11 CARDINAL SPELLMAN 4 |
|||||
Cavalluzi | ||||||
Gallagher | ||||||
Hommel | ||||||
Marrero | 3200 m Run | |||||
Suttlehan | Okasaki | 11:37 1st | ||||
Unrein | Fink | 12:25 5th | ||||
Violante | Bullock | 12:26 6th | ||||
Loftus | Hershey | 12:40 | ||||
Weir | Arlotta | 12:47 | ||||
Leskinen | ||||||
Triple Jump | ||||||
J. Lee | 31'6.25 3rd |
300 |
600 | |||
P.Pache | 30'5 | S. Lee 45.8 | Doherty | 1:38.2 1st | ||
Chase | 27'7.25 | Williamson 44.1 | Gilbride | injured | ||
Beale 52.7 | Janny | 1:50.8 | ||||
High Jump | Carroll 56.1 | Kaul | 1:58.2 | |||
McEvoy | 5'0 3rd | Cartolano 49.9 | Thomas | 1:57.5 | ||
Pache | 4'4 | Cervone 57.9 | ||||
Scambia | 4'6 | Confietero 51.8 | 1000 | |||
C. Curran 50.2 | Kuntz | 3:09 2nd | ||||
55m Hurdles | J. Curran 54.0 | Bullock | 3:23.1 4th | |||
Doherty | 9.4 2nd | DelaGarza 56.1 | Hershey | 3:33.1 5th | ||
Chase | 10.2 | Dziwura 46.9 | ||||
Barrows | 11.4 | Fata 44.5 | ||||
Scambia | 12.4 | Fray 57.2 | 1600 | |||
Horne 59.7 | Okasaki | 5:23.1 1st | ||||
Horvath 46.9 | Fink | 6:04.9 | ||||
55m | Jones-Francis 47.9 | Arlotta | 6:17.3 | |||
Williamson 7.6 7.7 | Lacruise 50.6 | Angelo | 6:06.3 | |||
Conigliaro 7.7 7.6 | ||||||
McCarrick | 7.4 7.3 | Martin 52.1 | ||||
McCarthy 55.5 | ||||||
1600m relay | Moreno 45.7 | |||||
A)MCCarrick 64.6 | Murphy 53.2 | |||||
Janny | 64.5 | Roodal 64.5 | ||||
S.Lee | 64.6 | Stenson 55.8 | ||||
Kuntz | 62.5 | Tornatore 52.9 | ||||
4:16. 1 4th | Beyer 54.7 | |||||
B) Horvath 69.3 | White 50.7 | |||||
Conigliaro 68.2 | ||||||
McEvoy | 64.5 | |||||
Kaul | 69.2 | |||||
4:31.1 | ||||||
C)Moreno 69.1 | E) Confitiro 74.1 | |||||
Thomas | 72.3 | Jones-Francis 73.3 | ||||
Cartolano 70.4 | Dzwuri 69.4 | |||||
J.Lee | 66.3 | J. Curran 82.1 | ||||
4:39.9 | 4:59.8 | |||||
D) Fata 69.0 | ||||||
Stenson | 75.4 | F) Cervone 84.3 | ||||
LaCruise | 73.8 | McCarthy 80.4 | ||||
C. Curran | 75.4 | Carroll 79.8 | ||||
4:53.5 | Murphy 83.9 | |||||
5:08 | ||||||
G) Tornatore 78.7 | ||||||
Beale 72.5 | ||||||
Fray 80.4 | ||||||
White 79.7 | ||||||
H)Delagarza 80.1 | ||||||
Horne 85.1 | ||||||
Martin 77.8 | ||||||
Roodal 88.6 | ||||||
Tentative Order of Events
1.
6:15
Varsity 55m High
Hurdles - (5 hurdles) – Final on Time
A Varsity Triple Jump – 5:45 pm
6:25
Frosh 55m High
Hurdles - (5 hurdles) – Final on Time B Frosh Triple Jump [to
follow]
6:30.
Varsity 55m Dash
(Heats) C Varsity Shot
Put – 6:15 pm
6:40
Frosh 55m Dash
(Heats) D Frosh Shot
Put [to follow]
6:50
Varsity 3200m
Run E
Varsity High Jump – 7:15 pm
7:00.
Frosh 3200m
Run F
Frosh High Jump [to follow]
7:15.
Varsity 55m Dash
(Finals)
7:20.
Frosh 55m Dash
(Finals)
7:25
Varsity 600m Run
7:35
Frosh 600m Run
7:45.
Special Sprint
Medley Relay [400-200-200-800]
8:00
Varsity 300m Dash
8:15
Frosh 300m Dash
8:30
Varsity 1000m Run
8:35
Frosh 1000m Run
8:40
Varsity 1600m Run
8:50
Frosh 1600m Run
9:00
Varsity 4x400m
Relay
9:10
Frosh 4X400m
Relay
Medals and team awards to be given at conclusion of meet. ALL stay until
@10PM!!!
THE MEET MAY RUN AHEAD of SCHEDULE, follow order of events and be sure you are
near check-in area when they are clerking the event before your event.