May 9, 2009 - CHSAA Frosh & Soph Champs - Icahn Stad.
9:00 SOPH 3000m STEEPLECHASE Rosa
9:15 FROSH 2000m STEEPLECHASE
9:30 SOPH 400m IH Carey
9:40 FROSH 400m IH
9:50 SOPH 400m RELAY (TRIALS) Smith, Ulanski, Eduardo, Fiore
10:00 FROSH 400m RELAY (TRIALS)
10:10 SOPH 100m DASH (TRIALS)
10:20 FROSH 100m DASH (TRIALS)
10:30 SOPH 110m HIGH HURDLES (TRIALS - 6 FASTEST TO FINALS!) Carey
10:40 FROSH 110m HIGH HURDLES (TRIALS - 6 FASTEST TO FINALS!)
10:50 SOPH 400m DASH McNamara
11:00 FROSH 400m DASH
11:10 SOPH 100m DASH (SEMI-FINALS) -- (IF NEEDED)
11:15 FROSH 100m DASH (SEMI-FINALS) -- (IF NEEDED)
11:20 SOPH 800m RUN Cavanaugh, Connor , Brownie
11:30 FROSH 800m RUN
11:40 SOPH 200m DASH (TRIALS)
11:50 FROSH 200m DASH (TRIALS)
12:00 SOPH 3200m RUN Orozco
12:15 FROSH 3200m RUN
12:30 SOPH 110m HH (FINALS)
12:35 FROSH 110m HH (FINALS)
12:40 SOPH 100m DASH (FINALS)
12:45 FROSH 100m DASH (FINALS)
12:50 SOPH 1600m RUN Rosa,
1:05 FROSH 1600m RUN
1:20 SOPH 200m DASH (FINALS)
1:25 FROSH 200m DASH (FINALS)
1:30 SOPH 3200m RELAY
1:45 FROSH 3200m RELAY
2:00 SOPH 400m RELAY (FINALS)
2:05 FROSH 400m RELAY (FINALS)
2:10 SOPH 1600m RELAY McNamara, Civetta, Brownie, Ulasnki; Smith, Eduardo, Cavanaugh, Orozco sub: Connor
2:25 FROSH 1600m RELAY
2:40 VARSITY 800m RELAY (FINAL ON TIME!) all Jrs & Srs
2:50 SOPH GIRLS SPRINT MEDLEY (400-200-200-800 3:00 FROSH GIRLS SPRINT MEDLEY (400-200-200-800)
3:10 VARSITY SPRINT MEDLEY (400-200-200-800) all Jrs & Srs
FIELD EVENTS - Throwers see Mr. Phipps
SHOT PUT Kinder 9:00 SOPHOMORES followed by FRESHMEN
HIGH JUMP Tann 9:00 FRESHMAN-SOPHOMORE COMBINED
POLE VAULT Civetta 9:00 FRESHMAN followed by SOPHOMORE
TRIPLE JUMP 9:00 FRESHMAN-SOPHOMORE - SEPARATE FINALS!
LONG JUMP Tann To Follow TJ
DISCUS Kreso and 9:00 FRESHMAN followed by SOPHOMORES
JAVELIN Kinder, 9:00 [SOPHOMORE-FRESHMAN COMBINED] SEPARATE FINALS!
May 8-9, 2009 - Loucks Games - White Plains HS, NY
Session 2 - Friday 5/8/2009 - Starts
at 03:00 PM
**Note: On "non-windy" days, when there are two jumping
events scheduled simultaneously, the events will jump in different directions.
If it is deemed "windy", the jumps will both go in the same direction "with the
wind". Meet management will determine the pits.
3:00 PM |
#11 |
Men’s Discus Throw |
Finals |
3:00 PM |
#12A |
Outdoor Pentathlon: #1 Men’s 110 Meter Hurdles |
Finals |
#13 |
Men’s Long Jump ** Hemmings, Torres |
Finals |
|
3:00 PM |
#14 |
Women’s Long Jump ** |
Finals |
3:15 PM |
#15A |
Outdoor Pentathlon: #1 Women’s 100 Meter Hurdles |
Finals |
3:30 PM |
#16 |
Women’s Shot Put |
Finals |
3:35 PM |
#17 |
Men’s 100 Meter Dash Grant |
Prelims |
3:55 PM |
#18 |
Women’s 100 Meter Dash |
Prelims |
4:15 PM |
#19 |
Women’s 1600 Meter Race Walk (non-scoring) |
Finals |
4:30 PM |
#20 |
Men’s 4x400 Meter Relay Tri State (non-scoring
/ NY-NJ-CT only) |
Finals |
4:45 PM |
#12B |
Outdoor Pentathlon: #2 Men’s High Jump |
Finals |
4:45 PM |
#15B |
Outdoor Pentathlon: #2 Women’s High Jump |
Finals |
4:50 PM |
#21 |
Women’s 4x400 Meter Relay Tri State (non-scoring / NY-NJ-CT only) |
Finals |
5:15 PM |
#22 |
Men’s 800 Meter Run Jennings, Petrovich, Griffiths, O'Connell |
Finals |
5:35 PM |
#23 |
Women’s 800 Meter Run |
Finals |
5:55 PM |
#16 |
Men’s 100 Meter Dash |
Finals |
6:00 PM |
#17 |
Women’s 100 Meter Dash |
Finals |
6:05 PM |
#24 |
Men’s 3200 Meter Run |
Finals |
6:30 PM |
#25 |
Women’s 3200 Meter Run |
Finals |
6:55 PM |
#26 |
Men’s 4x800 Meter Relay Tri State (non-scoring
/ NY-NJ-CT only) |
Finals |
7:15 PM |
#27 |
Women’s 4x800 Meter Relay Tri State (non-scoring / NY-NJ-CT only) |
Finals |
Session 3 - Saturday 5/9/2009 - Starts at 09:00 AM | |||
9:00 PM | #28 | Women’s Discus Throw | Finals |
9:00 AM | #29 | Men’s Javelin Throw LaGamma, Grenawalt, Vitulli, Willemite, | Finals |
9:00 AM | #30P | Women’s 100 Meter Hurdles | Prelims |
9:00 AM | #31 | Women’s High Jump | Finals |
9:00 AM | #32 | Women’s Pole Vault | Finals |
9:20 AM | #12C | Outdoor Pentathlon: #3 Men’s Long Jump** | Finals |
9:20 AM | #15C | Outdoor Pentathlon: #3 Women’s Long Jump** | Finals |
9:20 AM | #33P | Men’s 110 Meter Hurdles Allison, Arrindell | Prelims |
9:40 AM | #34P | Men’s 200 Meter Dash | Prelims |
10:00 AM | #35P | Women’s 200 Meter Dash | Prelims |
10:20 AM | #36 | Men’s 1600 Meter Run Wheelchair | Finals |
10:30 AM | #37 | Women’s 1600 Meter Run Wheelchair | Finals |
10:40 AM | #38 | Men’s 1600 Meter Run Jennings, Jennings, Gallo, Engelbrecht | Finals |
11:10 AM | #39 | Women’s 1600 Meter Run | Finals |
Opening Ceremonies 11:30 -12:20
(Bring your school banner or sign for the parade of teams) |
|||
Session 4 - Saturday 5/9/2009 Starts at 12:30 PM | |||
12:30 PM | #12D | Outdoor Pentathlon: #4 Men’s Shot Put | Finals |
12:30 PM | #15D | Outdoor Pentathlon: #4 Women’s Shot Put | Finals |
12:30 PM | #40 | Men’s 400 Meter Dash keefer, Petrovich, | Finals |
12:50 PM | #41 | Women’s 400 Meter Dash | Finals |
1:00 PM | #42 | Men’s High Jump | Finals |
1:00 PM | #43 | Men’s Pole Vault Horvath, Carr, Talty, Ferguson, Petrovich, DiIorio, | Finals |
1:00 PM | #44 | Men’s Triple Jump** Hemmings | Finals |
1:00 PM | #45 | Women’s Triple Jump** | Finals |
1:10 PM | #33F | Men’s 110 Meter Hurdles Allison | Finals |
1:15 PM | #30F | Women’s 100 Meter Hurdles | Finals |
1:20 PM | #46 | Men’s 100 Meter Dash Wheelchair | Finals |
1:25 PM | #47 | Women’s 100 Meter Dash Wheelchair | Finals |
1:40 PM | #48 | Men’s 3000 Meter Steeplechase Adamo, | Finals |
2:00 PM | #49 | Women’s 2000 Meter Steeplechase | Finals |
2:20 PM | #34F | Men’s 200 Meter Dash | Finals |
2:25 PM | #35F | Women’s 200 Meter Dash | Finals |
2:30 PM | #50 | Men’s Shot Put Annunzizta, Troiano, | Finals |
2:30 PM | #51 | Women’s Javelin Throw | Finals |
2:35 PM | #52 | Men’s 800 Yard Run Wheelchair | Finals |
2:40 PM | #53 | Women’s 800 Yard Run Wheelchair | Finals |
2:50 PM | #54 | Men’s 400 Meter Hurdles | Finals |
3:10 PM | #55 | Women’s 400 Meter Hurdles | Finals |
3:30 PM | #12E | Outdoor Pentathlon: #5 Men’s 1500 Meter Run | Finals |
3:35 PM | #15E | Outdoor Pentathlon: #5 Women’s 800 Meter Run | Finals |
3:40 PM | #56 | Men’s 4 x 800 Meter Relay | Finals |
4:00 PM | #57 | Women’s 4 x 800 Meter Relay | Finals |
4:40 PM | #58 | Men’s 4 x 100 Meter Relay Blake, Rivera, D'Agostino, Salem sub: Grant | Finals |
5:00 PM | #59 | Women’s 4 x 100 Meter Relay | Finals |
5:20 PM | #60 | Men’s 4 x 400 Meter Relay | Finals |
5:40 PM | #61 | Women’s 4 x 400 Meter Relay | Finals |